Marketing sportowy w pigułce.

Kiedyś marketing sportowy był jednoznaczny, jak mówi definicja z 1979r.:

 „Marketing sportowy – to działania producentów dóbr konsumpcyjnych, przemysłowych i usług uwzględniających sport, jako narzędzie promocji.”

Dzisiaj to pojęcie jest bardziej rozbudowane. Można wyróżnić 3 rodzaje marketing sportowego:

1)marketing przedsiębiorstw realizowany przez sport
2) marketing produktów i usług związanych ze sportem
3) marketing organizacji sportowychmarketingsportowy

Marketing sportowy ma się w ostatnim czasie wręcz wyśmienicie. Przyczyna? Jego twórcy i użytkownicy z reguły sięgają po coraz szybciej i coraz lepiej rozwijające się narzędzia reklamowe. Często też wykorzystuje towarzyszące sportowi emocje i skojarzenia. Same zawody różnych dyscyplin także służą do promowania marek i produktów, przy czym nierzadko są one często niezwiązane bezpośrednio z żadną aktywnością fizyczną.

Za najskuteczniejsze narzędzie marketingu przez sport uważa się sponsoring. Popularne też jest wykorzystywanie sportowców jako powierzchni reklamowych.

Najpowszechniejszym przykładem mariażu sportu z reklamą są mistrzostwa zawodowej ligi futbolu amerykańskiego Super Bowl. Firmy prześcigają się o możliwość zaprezentowania swoich reklam w przerwie mistrzostw. Ba, samo ich wykonanie coraz mniej przypomina tradycyjny sposób myślenia o przekazie reklamowym, a zaczyna zakrawać o sztukę. Jeśli więc planujesz poczynić krok w tym kierunku, to polecamy zacząć szperanie w Internecie właśnie od Super Bowl. W końcu jak kraść – to miliony, jak się uczyć – to od mistrzów:)