5 cech dobrej wizytówki.

Dawno temu pewna persona ściśle związana z savoir-vivre’m powiedziała, że „wizytówka powinna być przedłużeniem właściciela”. Co to znaczy w praktyce?

Niezależnie czy chcemy pozyskać nowego klienta czy po prostu wypromować naszą firmą potrzebujemy dobrze zaprojektowanej wizytówki. W biznesie to taki sam must-have, jak mała czarna w szafie kobiety. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasza wizytówka była najwyższej, jakości. Oto 5 cech podstawowych, które powinna posiadać.

  1. Dane kontaktowe – i tu popełnię herezję, gdyż mogę z całą stanowczością stwierdzić, że nie potrzeba na niej wszystkich danych kontaktowych, a jedynie takie, jakie rzeczywiście pozwolą tę łączność uzyskać. Wielokrotnie można spotkać się z natłokiem informacji na wizytówkach: maile, telefon komórkowy, stacjonarny, adres do biura, adres do domu, facebook, twitter… daruj! Jeszcze tylko tindera tam brak. Zamiast podawać milion dróg kontaktu ogranicz się do dwóch/trzech, ale takich, pod którymi na pewno można uzyskać łączność.
  2. Wizytówka musi dawać spójny przekaz z działalnością firmy. W praktyce oznacza to, że czcionki i kolory powinny być  zgodne z logo firmy i jej produktami. Jeżeli w jej działalności dominuje powaga, projekt oraz kolorystyka wizytówki powinny być stonowane.
  3. Standardowa wizytówka drukowana jest na papierze. Jednak by wyróżnić się na tle konkurencji można poeksperymentować z fakturą oraz materiałem. Obecnie wizytówki drukowane są na gumie, metalu a nawet drewnie, nie mówiąc już o wizytówkach-pendrive’ach. Taka na pewno zostanie zachowana w przeciwieństwie do papierowej.
  4. Dobry projekt wizytówki to projekt przede wszystkim prosty. Można zaszaleć z kreatywnością, ale w ostatecznym rozrachunku wizytówka musi być czytelna. Dlatego im prostsza tym lepsza.
  5. Chociaż zazwyczaj wszystkie dane umieszcza się na jednej stronie wizytówki, to nie można zapomnieć, że jest jeszcze jej rewers. Jeśli chcesz go zadrukować, to najpierw musisz zadać sobie bardzo, ale bardzo ważne pytanie: komu tę wizytówkę przede wszystkim będziesz wręczał? Czasami bowiem podawanie obustronnie zadrukowanego biletu wizytowego uznaje się za faux-pas. Przemyśl wszystkie za i przeciw, ale nie traktuj rewersu jako dodatkowej powierzchni reklamowej najnowszych produktów, czy – o zgrozo – cennika. Nope, to nie przejdzie.

To są jedynie podstawowe cechy dobrej wizytówki, gdyż jest ich znacznie więcej. Nie istnieje jednak jeden idealny wzór wizytówki. Można próbować wizytówkę zaprojektować samemu z różnym rezultatem. Lepiej jednak zostawić to profesjonalistom.