• Home
  • Bez kategorii
  • Kamera kręci biznes, czyli skuteczność video marketingu w promocji marki

Kamera kręci biznes, czyli skuteczność video marketingu w promocji marki

Kamera-kreci-biznes-czyli-skutecznosc-video-marketingu-w-promocji-marki - 8BTeam

Standardowa reklama telewizyjna musi być naprawdę interesująca by zatrzymać widza przed odbiornikiem. Zazwyczaj zmieniamy kanał albo wychodzimy z pomieszczenia w oczekiwaniu na koniec reklam. Krótkie, 30 sekundowe spoty giną w zbyt długich blokach reklamowych. Po 15-20 minutach oglądania ciężko wymienić produkty, które dopiero co były promowane.

Cięcie. Kamera stop. Koszty…

Jest jednak sposób by poprzez video zainteresować potencjalnego klienta. Wszystko dzięki portalom takim jak YouTube, czy też Vimeo, gdzie jest wiele interesujących spotów reklamowych. Umieszczenie na jednym z ww. portali filmu promocyjnego firmy lub produktu, może przynieść o wiele większe korzyści niż reklama telewizyjna w najlepszym czasie antenowym. Także koszty są zupełnie bez porównania, gdyż każda stacja za 1 min na antenie bierze około 100 tys. zł (podczas dużej oglądalności). W przypadku serwisów internetowych płacimy jedynie za ilość obejrzeń, a na portalu YouTube koszt oblicza się wg następującego wzoru: 1000 pełnych obejrzeń = średni koszt CPM[1] / Wskaźnik obejrzenia całego materiału wideo.  Ten koszt jest zmienny, dlatego ciężko podać dokładną wartość, można jednak pokazać to na przykładzie: gdy reklama ma współczynnik obejrzeń np. 25% (jest to ilość wyświetleń zakończona pełnymi obejrzeniami), to cena jednego pełnego obejrzenia wyniesie około 15 groszy. W takim wypadku koszt reklamy wyniesie od 20 do 25 zł. Istotne jest to, że spot został obejrzany przez osoby zainteresowane firmą lub produktem. Widzowie portali z filmami video są wybredni – bo mogą. To znaczy mają duży wybór i jeżeli już coś oglądają to z pełną świadomością.

Tworzymy, ale najpierw, …o co chodzi?

Zanim jednak będziemy liczyć ilość like’ów lub subskrypcji naszego kanału należy przeprowadzić dokładną analizę marki i odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcemy osiągnąć publikując nasz film? Musimy zdecydować czy ma on zwiększyć sprzedaż naszych dotychczasowych produktów? Czy wprowadzamy jakiś nowy produkt, którego funkcjonalność nie jest wystarczająco wyjaśniona poprzez inne środki promocji? Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do celu naszego video, w późniejszym czasie ciężko będzie sprawdzić czy odniosło ono sukces czy nie. Gdy brakuje punktu odniesienia, nie ma możliwości zmierzenia jaki efekt przyniosła publikacja video.  Teraz pora na określenie naszego targetu, czyli kim jest odbiorca. Ta informacja przyda się by określić ton video. Czy możemy pójść w coś zabawnego czy musimy trzymać się pewnych ram?

Spójność przede wszystkim.

Zgłaszając się do firmy(jak 8B TEAM), która stworzy video należy przygotować się, by umieć opowiedzieć o swojej działalności. Jest to związane z zachowaniem spójności marki, aby video, które powstanie było spójne z dotychczasowymi działaniami promocyjnymi.  Jest to ważne gdyż łatwo można stworzyć sprzeczne komunikaty, które będą miał negatywny wpływ na rzetelność marki. Warto również wcześniej zrobić  research i przejrzeć filmy promocyjne konkurencji lub nawet  innych branż, by mieć ogólne zdanie, co się nam podoba i jak chcemy by wyglądało nasze video. Nie chodzi oczywiście o żadne kopiowanie, a jedynie o rozeznanie się, co ułatwi sprecyzowanie oczekiwań, a firmie ułatwi ich spełnienie.

Interesujące, ale zbyt długie.

Uwaga internauty jest o niewiele dłuższa niż pamięć złotej rybki, dlatego video nie może być zbyt długie. Film musi być na tyle interesujący i  krótki by powstrzymać widza od kliknięcia w coś innego. Ogólnie przyjmuje się, że reklama nie powinna być dłuższa niż 1 minuta. Jeżeli wierzymy, że nasz pomysł jest oryginalny można zaryzykować i stworzyć video długości trailera filmowego, czyli ok. 2 minut i 30 sekund.  Wszystko co trwa dłużej zostanie uznane za stratę czasu. Aha i nie zapominajmy o fabularnym twiście, czyli o jakiejś niespodziance na koniec filmu. Może to być np. ciekawe wezwanie do działania albo na koniec okaże się, że coś innego jest tematem reklamy niż się z początku wydawało.

Promujemy promocyjne video promujące nasze promocyjne produkty.

Sporo tej promocji jak na tak krótki podtytuł, ale to ma tylko uzmysłowić ile trzeba włożyć jeszcze  pracy, by nasz film stał się popularny i spełnił swoje zadanie. Jest to trochę paradoksalne, ale takie są zasady marketingu. Jedno medium promuje drugie. Mamy swoje video na portalu YouTube, teraz musimy zadbać o to by nasi odbiorcy się o nim dowiedzieli.  Umieszczamy linki do niego w postach na Facebook’u, „ćwierkamy” na Twitterze, pokazujemy krótkie zajawki na Instagramie (viral).

Jedynie połączenie wszystkich tych działań dadzą pożądany efekt. Jeżeli myśl o tych wszystkich działaniach Cię przerasta wynajmij agencję wizerunkową, jak nasza. Zajmiemy się wszystkim.

[1] CPM (cost per mille, z łac. mille – tysiąc, określany także, jako CPT cost per thousand) – koszt dotarcia do tysiąca odbiorców, obliczany jest na podstawie liczby odsłon witryny internetowej.