Analiza SWOT a strategia firmy

Analiza-SWOT-a-strategia-firmy- 8BTeam

Co to w ogóle jest?

Nie, nie chodzi o jednostkę policyjną do zadań specjalnych (SWAT) tylko o obiektywną analizę możliwości rynkowych firmy, która jest pierwszym krokiem do ustalenia całej strategii marketingowej. Nazwa SWOT jest skrótem od angielskich słów: Strenghts (mocne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunities (szanse), Threats (zagrożenia).

  • Mocne strony – to wewnętrzne czynniki, dzięki którym firma ma szansę odnieść sukces. Może to być innowacyjne rozwiązanie w oferowanym produkcie lub usłudze, albo po prostu duży kapitał początkowy.
  • Słabe strony – to również czynniki wewnętrzne, tym razem jednak należy się skupić na tym, co może utrudnić odniesienie sukcesu. Słabości te mogą być już istniejące jak np. małe doświadczenie w branży lub takie, które mogą dopiero  powstać np. nagły wzrost konkurencji.
  • Szanse  jest to czynnik zewnętrzny, który obrazuje co pozytywnego może spotkać firmę w przyszłości biorąc pod uwagę jej mocne strony oraz panujące trendy.  Jeżeli ma potencjał istnieje duże prawdopodobieństwo, że się rozwinie. Szansą również może być obecna moda, dzięki której firma „wypłynie” na rynku.
  • Zagrożenia – to kolejny zewnętrzny czynnik, na który firma nie ma wpływu. Jednak należy go uwzględnić w analizie SWOT. Najczęściej spotykanym zagrożeniem jest działalność konkurencji. Negatywny wpływ niekiedy ma także zmiana prawa, które może znacznie utrudnić funkcjonowanie firmy.

Research + obiektywizm = dobra analiza

Aby analiza SWOT była rzetelna należy podejść do niej bardzo obiektywnie, a najlepiej zlecić ją firmie z zewnątrz. Skuteczność analizy zależy od skrupulatnego przeprowadzenia jej.  Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy sam dasz sobie radę, napisz do nas na hello@8bteam.com, pomożemy:)